Ciekawostki

PIERWSZA POMOC
Wystarczy zapamiętać prostą zasadę: 30 uciśnięć i dwa wdechy 30:2
aby uratować komuś życie!
 
Pragniemy zwrócić Waszą uwagę na aspekty dotyczące udzielania pierwszej pomocy:


Nie bójcie się udzielać pomocy!
Nawet niewłaściwie wykonany masaż serca, może zapobiec niedotlenieniu mózgu.
Nawet gdyby ktoś wykonując ten masaż, połamał poszkodowanemu żebra, to i tak uratowałby mu życie i ustrzegł przed długą oraz kosztowną rehabilitacją.


APELUJEMY: 
Nie przechodźcie obojętnie obok potrzebujących!
 
Czasem wystarczy, aby tylko JEDNA OSOBA UMIAŁA i ODWAŻYŁA  SIĘ zrobić chociaż masaż serca osobie, która straciła przytomność! Czasem zabraknie TYLKO kilkudziesięciu uciśnięć klatki piersiowej, aby uratować życie i zdrowie! I żeby było jasne - nie potępiamy tych ludzi, którzy nie mają wiedzy, wstydzić się natomiast powinni ci którzy NIE CHCĄ się nauczyć udzielać pierwszej pomocy! Przecież rzadko jest sytuacja, aby karetka dotarła na miejsce w przeciągu pierwszych kilku minut od wezwania. Tymczasem właśnie ten czas może zadecydować o tym czy ofiara przeżyje, albo jeśli przeżyje, to w jakim będzie potem stanie.

Mamy świadomość, że wszyscy w dzisiejszych czasach gdzieś się śpieszą, ale może warto zadać sobie kilka pytań:
"Czy ja nigdy nie znajdę się w sytuacji, w której będę zmuszony/a udzielić komuś pomocy? Jak się wtedy zachowam? Czy będę potrafił/a uratować życie osobie w potrzebie? A może (nikomu tego nie życzymy) to ja będę potrzebować pomocy. Kto mi jej udzieli? Czy moi bliscy potrafią?"
    
Jeżeli macie możliwość skorzystania z nauki Ratowników, to nie przechodźcie obojętnie! Wiedza, którą próbują Wam przekazać, jest BEZCENNA! Gra toczy się o ludzkie ŻYCIE i ZDROWIE! Ponadto te KILKA dosłownie zasad udzielania pomocy można łatwo zapamiętać.
Przedstawiamy je na rysunku.Pamiętaj!
Prawny obowiązek udzielania pierwszej pomocy określa artykuł 162 Kodeksu karnego z dnia 6 czerwca 1997 r.:§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Ciekawostki

Powrót na początek strony